Archive for » April, 2011 «

SRBI KATOLICI

Istorijske i društvene okolnosti djelovanja SRBA KATOLIKA

.

Fotografija sa bloga:

http://hrvatskiguslar.blogspot.com/2009_02_01_archive.html

.

Političko-istorijsku raspravu KATOLIČKI SRBI prof. dr Lazo M. Kostić objavio je 1964.g. u Torontu , u izdanju kanadskog ogranka Srpskog kulturnog kluba “Sveti Sava”. Ona predstavlja iskreno i sentimentalno iskazivanje postovanja prema svim srpskim patriotima katoličke vjeroispovijesti , koji su prezreli sve primamljive ponude, prevashodno austrougarskih vlasti da na osnovu svog religioznog opredjeljenja i eventualnog odričenja od spostvenih nacionalnih korjena postižu najviše državne i društvene privilegije. Mnogi su bili kažnjeni, zatvarani, gonjeni, ali se od Srpstva nisu htjeli odvajati, niti ga negirati.

Prof. Kostić : ,, Ja se imam kao dijete divio: u njima sam gledao apostole, patrijarhe, tribinu. Svaki mi je izgled beskrajno velik, nedostižan. I sretan sam što mi se na kraju života pružila prilika da im se u ime Srpstva malo odužim: da ih spomenem, da ih otrgnem iz zaborava, da im izrazim posthumnu zahvalnost. “

Istorijski, Srpstvo je tjelesno integrisano sa pravoslavljem i njegovim specifičnim izrazima, koji sadrži državotvornu komponentu, a naziva se svetosavljem. Pravoslavlje je dalo najviši doprinos održanju srpskog naroda i vijekovima je napustanje pravoslavne vjere značilo i raskid sa srpskim nacionalnim bicem.
Katolici su postajali Šokci, Bunjevci, Latini, a sada Hrvati; muslimani-Turci a sada Bošnjaci, neki i Goranci; komunistički ateisti Crne Gore su se napuštaju pravoslavci odrekli i srpstva, ai makedonski Srbi su preko komunizma utopljeni u vještačku makedonsku naciju, koju pored Srba čine i Bugari, stari Slovenski doseljenici, Cincari, Vlasi, Romi …

Kod priprostog, neobrazovanog svijeta identifikacija Srpstva i pravoslavlja bila je gotovo apsolutna. Među tim, u spisima iz XVII i XVIII v. Brojna su svjedočanstva io Srbima katoličke vjere koji su sacuvali svoj nacionalni identitet, a Bunjevce i Sokce su austrijske vlasti i zvanično nazivali katoličkim Racima, što znači Srbima . Na hr vikipediji to ne spore, da su nazvani katoličkim Racima, samo kažu da se to odnosi na Hrvate! Eh, a što ih onda nisu zvali Hrvati? Zašto katolički Raci, a pravoslavne ne zovu pravoslavni Raci? Zato sto su iste narodnosti racke, tj. srpske, razlicite vjere, zato to katolički, da ih razlikuje od većine, pravoslavih Srba, jer besmisleno bi bilo govoriti katolički Hrvati kada istorija za neke druge i ne zna.                      Racisu ih zvali zbog njihove srpske prapostojbine Raške .

Istina je ta – da se pravoslavlje kod prostog naroda identifikovalo sa srpstvom, ali razlog je samo taj što kada su dosli Turci, dosla je i nova vjera, i prelaskom na novu vjeru prestajali su neki biti Srbi, jer su se odrekli svog identiteta, ( iz predturskog razdoblja svi katolici i bogumili Bosne i Hercegovine su sebe nazivali Srbima )

U 16., 17.i 18.v. današnja Slavonija se po Srbima nazivala Rascia , sto svjedoči i brojne geografske karte iz toga vremena, dok je Slavonija tada bila predio oko Zagreba, a južno je bila Hrvatska; južno pak od te Raške je bila Bosna.

Joannes Janssonius, karta Rascie iz 1636 , Amsterdam

more »

Category: Nepoznata istorija Srba  Comments off

ZLATNO DOBA

Šta mislite o pojmu ” Zlatno doba“?
Da li mislite da je ono stvarno postojalo?
Da li od 2012. počinjemo da se u stvari vraćamo Zlatnom dobu?

Čini se da ce 2013. doci do definitivnog ulaska u Zlatno doba
Bice po imenu OANES (Dagon) se 10500 godina pre nove ere pojavilo niotkuda u Persijskom zalivu, bice koje se nije hranilo i nije nista pilo i tadasnjim ljudima pomoglo da se nauce pismenosti, obradi zemlje, zanatima…

Pre nego sto je otislo ovo bice je na glinenim tablicama ostavilo mozda najvredniji tekst koji se ikada pronasao na nasoj planeti.
DAkle ovo sto cete procitati je jedno od najstarijih proročanstava na nasoj planeti i diktirano je očigledno od bića koje nije bilo čovek…

Decidirano ono u tekstu piše:
2012. zemljini magnetni polovi ce se promeniti ( koliko se za sada zna oni su se u zadnjih 10 godina pomerili za citavih 13 stepeni!!! ). Nekoliko godina posle ovog zbivanja negde oko 2015 godine ce iz kosmosa na Zemlju pristici talas naseljenika. Ovi humanodidi ce se izmesati sa ljudima i to ce stvoriti NOVU RASU.
TAda ce nastupiti harmonijski razvoj i procvat jedne sasvim nove civilizacije. Tajna gravitacije i teleportacije bice otkrivene toj Novoj rasi,bas kao i vestine putovanja kroz prostor i vreme. A posle tog perioda ove znatno razvijene duse ce postepeno prelaziti u Vise Dimenzije Kosmickih realnosti.
Tako se zavrsava poruka bića koji se zove Oanes

more »

Category: Zaboravljena istorija Zemlje  Comments off

ZAGONETNI BASKI

Istraživači drevne prošlosti smatraju da su Baski možda, potomci naroda sa Atlantide

 

Ispod Pirineja, na čijim se vrhovima uvijek bjelasa snijeg, smjestila su se raštrkana naselja čudnih visokih poludrvenih kuća sa neobičnim, uglastim krovovima. Na zidovima mnogih kuća je ispisano:  3 + 4 = 1. Taj apsurdni račun, samo je na prvi pogled nelogičan. On, zapravo, označava da se u Francuskoj nalaze 3 provincije, a u Španiji 4 provincije jednog te istog naroda. Naroda Baska!
Baski!
Neobičan narod koji svoje korijene nalazi još u vremenu Kromanjonca.
Niko, zapravo, ne zna odakle potiče, ko su mu preci, kako je stekao osobenosti, koje danas nauka smatra u najmanju ruku neobičnim.
Istraživači drevne prošlosti smatraju da su Baski možda, potomci naroda sa Atlantide

Postoji knjiga Baskijsko slovensko jezičko jedinstvo, BEČ, 1849, napisao Johann Topolovsek.

10 GODINA JE IZUČAVAO BASKIJSKI JEZIK, I TVRDI DA JE TO JEDAN IZ STABLA SLOVENSKIH JEZIKA…On je bio Slovenac i katolik.

Nemcima nije odgovarala ova istina, pa natsavak knjige nikada nije ni izasao.

,, Ipak je ostalo nešto, što ne može dovesti u zabludu: to je jezik Baska, koji sadrži sigurno između 30 i 40 posto srpskih reči.” ( dr Olga Luković Pjanović )

I Irci imaju slovenskih rijeci, jer su Iberci dosli tamo…kao i u Engleskoj.

Narodne izreke imaju svoj dublji smisao pa i ono “govori srpski da te ceo svet razume”, nije nikakav noviji izum u sali, kako se danas misli.                                         … …400 godina je srpski bio diplomatski jezik Otomanske imperije.

Mozda ova karta potkrepljuje istinu o Srbima na tom prostoru, koji su se malo dislocirali na prostor danasnje Baskije.

http://www.roman-emperors.org/souest5.htm
SVEVORUM regnum

http://en.wikipedia.org/wiki/Basque_Country_%28autonomous_community%29

Prostorima Portugala tokom istorije prošli su i zadržali se mnogi narodi i civilizacije: Iberi, Kelti, Feničani i Kartaginjani, Grci, germanska plemena (Svevi i Vizigoti) i Mavari svojim kulturama ostavili su traga u ovoj zemlji.

DAKLE,  SVEVI, TO SU GERMANIZOVANI SRBI,KOJI SU U NJEMACKOJ POSTALI SVABE,U SVICARSKOJ- SVICARCI, A U SVEDSKOJ SVEDJANI.

Iako je uobičajeno verovanje među istoričarima da su Svevi (lat. Suebi ili Suevi, nem. Sueben, Sweben, Sueven ili Suawen) čisto germanskog porekla, danas se ovom pitanju prilazi sa više opreza. Tako npr. nemački istoričar Karl Bosl na jednom mestu u svojoj knjizi „Europa im Mittelalter“(Evropa u Srednjem veku) iznosi zaključak da su Svevi slovenskog porekla.

Svevi (lat. Suebi ili Suevi, nem. Sueben, Sweben, Sueven ili Suawen)

more »

Category: Zaveštanja predaka  Comments off

Троја и Пелазги (Пеласти)

Др Олга Луковић Пјановић:

“Сва Грчка звала се најпре Пелазгија. Што се тиче Пелазга, готово свестрано се прихвата, да je реч о српским племенима, тада раширеним по целој Грчкој.

Да кажемо коју реч о српским племенима на Пелопонезу, која су била присиљена, да се повлаче пред новоствореним народом Грка.

Што се тиче древних Тројанаца, према Страбону, они су били делимично Срби, а делимично Грци. Ово тврђење је усвојио и руски историчар Михаило Ломаносов, а и Дубровчанин Мавро Орбини. Уистину, као што су Грци мешавина Срба и Крићана, тако исто су Тројанци мешавина Срба и крићанских колониста на малоазијској обали. Тако научни ауторитети добро упућени у све, што ми овде излажемо тврде, да је српски песник древног Дубровника с правом и на основу аутентичних документа певао:

“При мору украј српских страна,
у пржинах пуста жала,
Лежи Троја укопана,
од грчкога огња пала…”

Песник Иван Гундулић је, наиме, добро знао, да узрок Тројанског Рата није била “лепа Јелена” већ судар између Троје и погрчених Срба за господство над Егејским Морем.

Песник, или песници “Илијаде” успели су, да кроз песму присвоје за Грке и Микенску културу и град Троју… На жалост, “Илијада”, упркос хиљадама анализа, никад није анализирана са становишта једне неопорециве историјске истине, при којој би се узело у обзир суделовање античких Словена у борби

Део Пелашких племена се, пред најездом Египћана и касније створених Грка, иселио на територију данашње Палестине, која је по њима добила и своје име.

ПЕЛАЗГИ-ПЕЛАСТИ-ПАЛЕСТИ-ПАЛЕСТИНЦИ-ФИЛИСТИНЦИ…

more »

Category: Nepoznata istorija Srba  Comments off

Metalne knjige iz Jordana

Jedna od najvećih i najbolje očuvanih kolekcija ‘knjiga’ otkrivenih prije pet godina u Jordanu mogla bi otkriti tajne samih početaka hrišćanstva, piše BBC . Naime, naučnici vjeruju kako je sedamdesetak malih knjiga, koje je u jednoj špilji pronašao neimenovani beduin, staro više od 2000 godina što je potvrdilo i datiranje izotopima ugljenika.
Stručnjaci tvrde kako bi knjige, izrađene od kože i bakra i uvezene prstenovima, mogle biti značajnije od otkrića Svitaka s Mrtvog mora 1947. godine. Svaka od 70-ak knjiga ima između 5 i 15 ‘listova’ veličine kreditne kartice.

Zapisi u knjigama oblik su ,,arhaičnog” hebrejskog, a uz simbole i crteže, najviše se odnose na Meziju. Postoji mogućnost da se u njima govori i o raspeću pa čak i vaskrsnuću. Neki naučnici nagađaju kako bi se moglo raditi o zapisima Hristovih sljedbenika o njegovim posljednjim danima te životu njegove zajednice u godinama poslije vaskrsnuća.

Britanska naučnica Margaret Barker, inače stručnjak na području istorije Novog zavjeta, objasnila je kako lokacija pronalaska potvrđuje kako je vjerovatno riječ o hrišćanskom zapisu.

– Vjernici su dva puta bježali prema istoku te kod Jerihona prešli Jordan i nastavili dalje, prema mjestu gdje su knjige otkrivene. Uz to, zapisi su pisani u obliku knjiga, a ne svitaka, te bili zapečaćeni što je također tajna tradicija ranog hrišćanstva – navodi Barker.

Oko knjiga se treno vodi spor o vlasništvu između arheologa i izraelskog beduina koji je knjige prokrijumčario u Izrael te ih sakrio, tvrdeći kako ih je pronašao njegov čukunđed i da su u njegovoj porodici već stotinu godina. Jordanske vlasti žele povratiti knjige jer su prema jordanskom zakonu u vlasništvu Kraljevine Jordan.

Izraelski arheolozi tvrde da su knjige ,,krivotvorene” dok su britanski naučnici odlučni detaljnije proučiti navodne prastare zapise.

– Ogromna je privilegija imati mogućnost istraživati ovako nešto i rezultate predstaviti svijetu. Zapanjujuća je pomisao da držimo predmete koje su možda držali neki od prvih svetaca hrišćanstva – zaključio je David Elkington, vođa britanskog tima istraživača.

(www.rsplaneta.com / Jutarnji)

Category: Drevni spisi  Comments off

КЛЕОПАТРА, КРАЉИЦА ЕГИПТА …

Možda jedna od najintrigantnijih žena istorije…..

Legenda kaže da je bila lepa. Poreklom je bila Makedonka, potomak Ptolomejevića I , koji je 323. godine p.n.e. postao vladar Egipta. Sa 17 godina nasledila je presto.

Ptolemejski Egipat

Nakon smrti Aleksandra Velikog u Vavilonu 323.p.ne, izbila je kriza oko nasljeđivanja među njegovim generalima. Isprva je Perdiccas vladao carstvom kao regent Aleksandrova polubrata Arrhidaeusa, koji se kasnije prozvao Filip III. Makedonski, a kasnije i Aleksandrova sina Aleksandra IV, koji se u vrijeme smrti svoga oca još nije ni rodio. Perdiccas je postavio Ptolemeja (grčki: Πτολεμαίος), sina Lagusa (grčki: Λάγος), jednog od Aleksandrovih najbližih prijatelja, na mjesto egipatskog satrapa.

Službeno je Ptolemej vladao Egiptom u ime Filipa III. i Aleksandra IV. Od 323.p.n.e, no dok se Aleksandrovo carstvo raspadalo, Ptolemej je i sam postao vladar sa svim pravima. Uspješno je obranio Egipat od napada Perdiccusa 321.p.n.e. i učvrstio svoj položaj u Egiptu i okolnim područjima za vrijeme ratova dijadoha (322.-301.p.n.e.). 305.p.n.e. Ptolomej se proglasio kraljem.Kao Ptolemej I. Soter (“Spasitelj”), osnovao je Ptolemejsku dinastiju koja je vladala Egiptom gotovo 300 godina.

Svi su muški vladari te dinastije nosili ime Ptolomej, dok su princeze i kraljice uzimale imena Kleopatra (grčki: Κλεοπάτρα, ona slavnih predaka) i Berenice (grčki: Βερενίκη, makedonski oblik Pherenike, donositeljica pobjede). Budući da su Ptolomejevići prihvatili egipatski običaj uzimanja svojih sestara za žene, mnogi su vladali zajedno sa suprugama koje su također bile pripadnice kraljevske kuće. Jedine vladarice Ptolomejskog Egipta koje su i službeno vladale same bile su Berenice III. i Berenice IV.i Kleopatra V. dijelila je vlast sa Berenice IV. Kleopatra VII. službeno je vladala uz Ptolemeja XIII., Ptolemeja XIV. i Ptolemeja XV., no zapravo je vladala Egiptom SAMA.

http://www.youtube.com/watch?v=H1wW7XDSWfI

.

Ko je bila Kleopatra, legendarna kraljica Egipta?

more »

Category: Zaveštanja predaka  Comments off

Натписи на камену из Розете

.

Почетком 19. века у Мисиру (данашњем Египту) је пронађен велики црни камен, са три натписа на њему. Енглези су му дали име Розета, и однели га у Бритиш Музеум, где се и сада налази.

На камену су уклесана три натписа на три језика, 196. године с.е. у Александрији.

Први натпис су мисирске хиероглифе и мисирски језик.

Други натпис који је најопширнији  је на такозваном демотском писму или, како су неки рекли, на арамејском језику.

Трећи натпис је на старогрчком језику.

Западни научници су прво прочитали грчки натпис и према њему је Шамполион дешифровао хиероглифе. Средњи натпис нису хтели да читају. То је тако било све до пар година уназад, када су два Македонца нашла кључ како се читају та такозвана “демотска слова” и почели да читају средњи текст. Изненађење јавности је било огромно. Македонци су закључили да је то натпис на македонском језику, али македонски језик постоји тек од 1946. године…

Средњи натпис је на србском језику. Постоји докази да је србица (слова Винчанског писма) употребљавана у Мисиру (Египту) још од Прве  династије.

У наставку текста:

Приказ рада Бошевски – Тентов

more »

Category: Drevni spisi  Comments off

Амазонке, славне жене-ратнице

Радован Дамјановић o Амазонкама

Izvor: http://www.srpskosrpski.org/autor.htm



.

Пословична недоследност палеолингвистике показује се и на примеру Амазонки. Позитивистичку струју и мање ствари би сатерале у логички ћорсокак а камо ли овај женски народ који је стављен у исту раван са митолошким створењима, као што су на пример сирене или кентаури, с друге стране пак ти исти жреци хиперкритицизма упрезали су се у кола политичког, пангерманског циља уцртавајући у историјске карте неке Кваде или Готе које су стари писци поменули често узгред чешће само једанпут. Но то је, сходно сврси, бивало више него довољно да их и временски и просторно ситуира као историјски народ, наравно само под једним условом, да су германског соја!

У атласима, с друге стране, нема ни трага ни гласа од Амазонки, зашто?

Одговор је прост не уклапају се у велику унапред постављену, слику нордизма, грчки свет је по њима свет северњака, а Тезеј и Ахил само што нису Викинзи, и ту поред њих нема места неким женама тамног порекла.
Проучавана је тако Илијада у ситна црева, убицирани су мање више сви градови из чувеног другог певања, и сви су они, са ту живећим племенима, проглашени за праве а једини преседан учињен је с Амазонкама. Изгледа да су оне постале политички неподобне још у Пизистратово доба (умро око 528. пре Христа) те су их вероватно по његовом налогу прескочили код првог записивања Илијаде. Тако су, учећи алфабет, Грци паралелно савлађивали и уметност фалсификовања. Тешко је наравно реконструисати његове мотиве за такав посао, али је врло уочљиво да у набрајању Пријамове војске има три пута мање имена и података о тројанским савезницима него у попису грчких градова, односно бродова. Ипак, разлози за оволику диспропорцију у Илијади могли би да буду у њеној намени, јер су главни слушаоци циљна група,они којима је еп и био намењен, у ствари победници Хелени.
Поколењима певача иза тројанског рата било је неопходно да знају што више градова и лица грчких учесника јер су на тај начин обезбеђивали пријатнији боравак чак и награду на дворовима њихових потомака и саплеменика. С друге стране, варварска малоазијска област просторно ништа мања од хомерске Грчке, насељена чак и гушће, заступљена је код Хомера са бедних стотинак стихова упркос томе што је по Милану Будимиру творац тог спева био Мајонац, дакле негрк!
Заиста се баш ни мало не радујем што овде компликујем и онако запетљано хомерско питање, али изгледа да је то неизбежно. Ипак ако Амазонке прескаче Пизистратова Илијада не прескаче их грчка традиција и стари писци: Херодот, Диодор, Страбон, Паусанија причају о њима као о стварним живим људима, пардон женама.
Па одакле њима подаци?
Наравно, из огромног предања и врло могуће од апокрифног паралелног Хомера. Погибија краљице Амазонки Пентесилеје коју убија Ахил под Тројом, открива у ствари грчко колективно сећање на озбиљну војничку силу ових жена. Јер да их хеленска традиција не памти као најопасније борце не би ни Ахил, најјачи мегданџија у Грка, добио ту улогу да баш он победи Пентесилеју, већ би легендарни кастинг ишао ка епизодистима типа Теукра, или звезде у успону Одисеја!
Да, амазонкама су супротстављени главни хеленски јунаци: Тезеј, Херакле и Ахил , а то значи да са њима није било шале.
Главно место ове женске државе забележено је од Грка као Темискира на Црноморској обали између Синопе и Трапезунта. Одатле, из те доста простране области на реци Термодонту, полазиле су ове жене у своје походе. Најславније њихово време чини се ипак да је предтројанска ера кад су упадале у Сирију али и у Европу. У Лидији чувени су градови основани од Амазонки: Гринејон, Мирна, Кума, Смирна и Ефес. Случајно, то је простор Хатске па доцније Хетитске државе, тачније њен западни крај, а та се држава половином другог миленијума пружала баш од амазонских страна на Црном мору па до ових градова на обали сасвим близу Егејског мора
Јесу ли Амазонке у ствари наследиле крајем хетитског господства делове овог великог царства и као нова сила дочекале хомерско доба? Њихов исходишњи простор на Термодонту, хиљаду километара далеко од Тројаде, ипак упућује да су се код Илиона бориле њихове саплеменице из Лидије, која је вишеструко ближа.
Језик којим су оне говориле свакако није грчки па тако ни грчка објашњења а поготову доцнија етимологизирања око њиховог имена ништа не ваљају. Забуну уноси очигледна измишљотина како су Амазонке тобоже секле десну сису да би могле да напињу лук.МАЗОЦ мазос грчки сиса, помогла је ову параетимологију па су Амазонке по томе Безсисе. Сва је ипак прилика да су Грци чули име племенско, можда и лично, које их је подсетило на њихово сиса, а како се радило о женама брзо је затворена логичка конструкција. Да је заиста у питању забуна и измишљотина потврда је постојање још прегршт семантички потпуно различитих назива Амазонки. Један је и Јакогруде, Прсате.

Археологија и топоними ипак могу доста да помогну око имена јер читава амазонска траса: Лидија, Фригија, Кападокија врви од израза и трагова мас типа. Најјачи доказ чини ми се ипак да је тај што се на вазама нигде, али баш нигде ни на једној слици, не приказују Амазонке сакатих груди. Напротив, у питању су савршено здраве и целе жене, тако да имамо овде у длаку исти раскорак као у етимологизирању Хелена око трагедије (в. трагедија) где од јарца на вазама нема ни трага ни гласа!

Па шта онда значи Амазонка, од чега долази ?
Mогуће од предгрчког и негрчког мамадојка. Ова синтагмица садржи двоструко удвајање прво звуковно ма ма, а потом и појмовно мама и дојка, што је готово исто. То би дакле била мама са дојкама односно слободније велика мајка. Ово је археолошки и директно потврђено с обзиром да култ Велике Мајке и долази са амазонске трасе где је неколико јаких женских светилишта, основаних баш од Амазонки, дочекало хеленско доба, као Гринејон а нарочито Ефес где још увек постоје остаци неколико храмова Ефешке Артемиде. А шта је друго Артемида до слика и прилика Амазонки. Можда још старија представа Артемиде од ове је жена са преко два туцета сиса, окружена приказима биљног и животињског света где се очигледно ради о култу плодности.
Артемида дакле има два главна лика: један је онај жене ратнице, ловкиње са само две сисе, то је изгледа она покретна, летња дневна половина. Други је лик статичне жене мајке дојкиње, зимско ноћна половина. Цео овај простор од Егејског до Црног мора наглашено је женски у култном смислу, а такав је дочекао и појаву хришћанства. Ова дакле исконска мама постаје AMA (попут тата – ата) а дојка постаје дзојка, потом сасвим искварено код грчког бележења зона. Иначе прелаз д у з и обратно није ништа необично у српском језику и налази се рецимо школском примеру вез – вед,знање,вид, (повезивање дакле разумевање).
Земља Амазонки је Амадолија (Анадолија), а њихово име тако сакривено преживело је до данас и то на истом оном простору где их прво и затичемо.
Питања има свакако још, као на пример је ли краљевско име Анталос млађе или старије од географског појма? А што се секире тиче та чувена двосекла секира коју су користиле Амазонке Грци су звали сагарис а основно саг могло је да настане само од српског сек као и секирање.

Izvor: http://www.srpskosrpski.org/autor.htm

more »

Category: Zaveštanja predaka  Comments off

Bog Dagon i Srbi…

Karlovački Rodoslov navodi, ne pricizirajući vreme :

“I sva srbska služiše bogu Dagonu…”
(Edicija Ljub. Stojanović “Stari srpski rodoslovi i letopisi”)

 

.

Bog Dagon ( Ea ili  Oanes ) bio je bog Mesopotamije, ali i vrlo verovatno – bog Podunavlja. Ovog starog, ribolikog boga, kao filistejskog idola, dokumentuje i Biblija. Prema ,,Nestorovoj Hronici“( XI – XII vijek ) i Karlovačkom Rodoslovu, Podunavlje se smatra ishodištem svih Srba (svih kasnijih Slavena),a naročito 8.000 godina stare lokacije Lepenski Vir i Vinča.

Prihvaćajući tu mnogo raniju seobu Srba, zapadno od širih oblasti Dalekog Istoka, Srbi su ostavili tragove od Pacifika do obala Tigra i Eufrata, služivši svom bogu Dagonu. Po ,,Nestorovoj Hronici” (Povest vremenih let) spominje se da su Srbi: “kad su došli iz Vavilonije, najprije zastali u Podunavlju “. Na istoj stranici R. Novaković naginje shvaćanju da su se Srbi zadržali u Podunavlju, “prije svega zbog naziva Dagon, Darkonija, Daga i Dačija “, jer su u tim nazivima prepoznavali svog ranijeg boga Dagona iz Mesopotamije.

Međutim, posebno bi bilo važno, kad bi iz te duboke prošlosti, došli do saznanja, ko je u odnosu na spomenuta imena ipak stariji, gdje se prvo pojavilo ime boga Dagona.
Jesu li se Srbi zadržali u Podunavlju, upravo zbog toga što su tu naišli na nazive slične njihovom bogu Dagonu?
Ili je bilo obrnuto – da li su oni u Podunavlje prenijeli sva ta imena i kult boga Dagona?

more »

Category: Zaboravljena istorija Zemlje  Comments off

Zajednička istorija Srba i Rusa

ИЗВОРИ  ЗА  ЗАЈЕДНИЧКУ ИСТОРИЈУ  СРБА  И  РУСА

( Рад са којим је др Јован И. Деретић учествовао на III Mеђународном конгресу о докириловској писмености и претхришћанској култури,

одржаном у Петрограду, 12-14.05.2010. године)

Извoри зa дрeвну зajeдничку истoриjу Србa и Русa су брojни и бoгaти, aли нису joш дoвoљнo сви истрaжeни. Пoштo су дeлa нaших aнтичких писaцa углaвнoм уништeнa у срeдњeм вeку, ми смo принуђeни дa упoтрeбљaвaмo грчкe и римскe писцe, кojи су нaжaлoст, цeнзурисaни тaкo дa ми нeмaмo њихoвe oргинaлнe списe. Пoсeбни прoблeм прeдстaвљa грчкo jeзичкo нaсиљe jeр су Грци прeвoдили стрaнa имeнa, пo смислу, нa грчки jeзик. Прeвoдили су и имeнa стрaних влaдaрa и вojскoвoђa сa кojимa су били у дoдиру. Кo дaнaс мoжe дa прeпoзнa имe Вojислaв пoд грчким прeвoдoм Стрaтoклeс или Дoбрoслaв пoд грчким прeвoдoм Aгaтoклeс. Свe oвo увeликo oтeжaвa истрaживaњe aнтичкe истoриje oд стрaнe србских и руских истрaживaчa.

У писaњу имeнa мeстa, нaрoдa или плeмeнa, oпштe узeвши, дaнaс сe пoштуje грчки прaвoпис тaкo дa ми у мнoгo случajeвa имaмo пoгрeшнo нaписaнo имe нa сaврeмeним свeтским jeзицимa. Тo je бaш случaj кoд писaњa имeнa Србa и Русa.

Папа Пиус Други записао и 15. веку следеће: “Ова имена као што су Трибали, Трачани, Дачани, Гети и Илири су само посебна имена за Србе.”

more »

Category: Nepoznata istorija Srba  Comments off